Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Sağlık, bireyin bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam iyilik halidir.

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam ayrılmaz bir bütündür ve fiziksel aktivite de bu bütünün ayrılmaz bir parçasıdır. Fazla kilo ve obezite;tansiyon, kolesterol ve trigliserit seviyeleri ile insülin direnci üzerinde olumsuz metabolik etkilere yol açarak hayatımızı riske atar.

Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite; yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalık, diyabet,meme, kolon kanseri ve depresyon riskini azaltıyor. Bunun yanında sigara ve alkol tüketimi de kronik hastalıkların oluşumunda önemli bir risk faktörüdür.

Sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda almak bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Unutmayın; Sağlıklı nesil, sağlıklı gelecektir.

Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınmasına yeterli ve dengeli beslenme denir. Besin ögeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınmadığında yetersiz beslenme oluşur.

Diyet de aslında bireyin günlük ihtiyaçları doğrultusunda,(hastalık, yaş, iş, cinsiyet vb. durumların değerlendirilerek) her besin grubundan (süt, et-kurubaklagil, tahıl,sebze-meyve ve yağ grubu ) yeterli ve dengeli beslenmesidir. Diyet ve rejim aynı değildir. Diyet, aç kalmak veya yasaklar listesi değildir.

OBEZİTE; vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, diyabet, solunum yolu hastalıkları, kalp hastalıkları ve kanserler başta olmak üzere birçok kronik hastalığa ve başka sağlık sorunlarına yol açar. Bu da yaşam kalitesinin ve süresinin azalmasına yol açar. Obezitenin tedavisi sağlıklı beslenmek (%70) ve fiziksel aktiviteden geçer(%30). Sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir